קורות חיים עם תמונה או בלי?

כתבה: נירית גלר ג'מילי

לפני שמגיעים לפגישת יעוץ, אני מבקשת שישלחו אלי קורות חיים. חיכיתי לבחורה צעירה, נאה מאוד ובעלת ניסיון מרשים. הפעמון בשער צלצל ויצאתי לקראתה.

בהתחלה חשבתי שזו טעות. חשבתי, לתומי, שאולי מישהי אחרת הגיעה. אפשרות שנייה, שעלתה במוחי, הייתה- "את בטח לא רואה כל כך טוב מרחוק". זו הייתה היא!
התמונה הייתה שייכת לשלב אחר בחייה, כשנראתה לגמרי אחרת, עוד לפני שעלתה קילוגרמים לא מעטים… הפער היה צורם.
מה היה חושב מעסיק שהיה מזמן אותה לראיון? אני מתריעה שמצב שכזה עשוי להכשיל!

אני נשאלת כל פעם מחדש – "האם כדאי להוסיף תמונה לקורות חיי?"
לפני שאענה, אשתף אתכם במחקר, ואחריו אוסיף את המלצותיי. באוניברסיטת בן גוריון, התבצע מחקר, שבו שלחו קורות חיים עם תמונה ובלי תמונה, וחקרו את מידת ההשפעה, שיש למועמדים נאים על סיכויי קבלה לעבודה.
מנחשים את התוצאות? הן היו מפתיעות –
19.7% מהגברים הנאים קיבלו תשובה, לעומת 13.7% מהגברים ללא תמונה, ויותר מפי שניים מאחוז הגברים הלא נאים שקיבלו תשובה. המסקנה ברורה – אם אתה גבר נאה – תצרף תמונה, ואם לא – אז אל תצרף.
עם הנשים התוצאות היו מפתיעות- אישה ללא תמונה קבלה 22% תגובות יותר מאישה לא נאה, ואישה ללא תמונה קבלה תגובה 30% יותר מאישה נאה! המסקנה המפתיעה והברורה – אם את אישה נאה – אל תצרפי תמונה!
החוקרים סברו (אם כי זה לא נתון מוכח), שכנראה את קורות החיים סיננו נשים והגורם לפסילת קורות החיים, במקרה של נשים נאות, היא קינאת נשים.
אין ספק שמדובר בתוצאות פיקנטיות במיוחד.

מתי אני ממליצה להוסיף תמונה ?
אני ממליצה להוסיף תמונה כאשר לתמונה יש ערך מוסף – אם התפקיד המבוקש דורש ייצוגיות, תמונה אשר משקפת את היותכם ייצוגיים עשויה להוות יתרון שלכם על פני מועמדים אחרים. מסרים נוספים שיכולה תמונה להעביר, ושעשויים להוות יתרון יחסי, הם-נעימות מיוחדת, רוך, שובבות, אשר נדרשים לתפקיד הספציפי, או שמוערכים בעיני המעסיק הפוטנציאלי.
אני יודעת, מניסיון של ליווי מנהלים רבים,שקורות חייהן של מועמדות נאות אשר מגיעים לידיהם של מנהלים גברים (ולא מסוננים קודם דרך העוזרת/ מגייסת/ פקידה/ אשתו של הבוס), זוכים פעמים רבות בתשומת לב מיוחדת, ולעיתים רבות אף בהעדפה. אם את אישה נאה, שיודעת שקורות חייה יגיעו ישירות למנהל, אני ממליצה לך לשקול הוספת תמונה.
מתי כדאי לוותר על תמונה?
מומלץ לוותר על תמונה כשהתמונה לא מייצרת עבורך יתרון יחסי. מומלץ מאוד לוותר על תמונה אשר אינה משקפת את מראכם הנוכחי.

לסיכום
אני ממליצה לכם לצרף תמונה במידה ואתם מאמינים, שבאמצעות התמונה תצליחו להעביר מידע אודותיכם אשר ייתן לכם יתרון יחסי. אם התמונה אינה מהווה יתרון יחסי אזי אין צורך בתמונה. כמובן שמומלץ לא לצרף תמונה שאין לה קשר למציאות.
זכרו שתמונה יוצרת ציפייה. ואם הציפייה לא מתממשת, אזי נוצרת אכזבה. במקרה של מחפשי עבודה – אכזבה יכולה להיות איבוד הזדמנות תעסוקתית.
אז מה החלטתם – עם תמונה או בלי?להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s