כתיבת קורות חיים- 10 טעויות נפוצות

כתבה: ענבל זאב נאור

שנייה לפני שאת שולחת את קורות החיים שלך, בדקי האם קורות החיים שלך נופלים באחד או יותר מן הקריטריונים הבאים:

1. אחת הטעויות הנפוצות וה"חמורות" ביותר היא כתיבה הפוכה של הניסיון התעסוקתי שלך. כלומר – הניסיון התעסוקתי האחרון שלך כתוב בתחתית העמוד ודווקא זה שעשית לפני יותר מעשור רשום בראשו. הסיבה שאנו מתחילים מהסוף להתחלה היא כדיי למשוך את הקורא למידע שהינו הכי רלוונטי. לא בטוח שהמגייס ימשיך לקרוא את כל המסמך שלך וחשוב שדווקא המידע הרלוונטי והחשוב הוא זה שיעבור.

2. קורות החיים שלכן חייבים להיכתב רק לאחר שהחלטתן מהו התחום המקצועי שבו אתן מעוניינות. קורות חיים חייבים להתכוונן אל תחום זה.  קורות חיים שאינם מכווני מטרה לא יצליחו להעביר את המסר המדויק בעבור המגייס. אתן חושקות ביותר מתחום אחד? במקרה הזה עליכן להכין קורות חיים בעבור כל תחום ותחום, קצת מייאש אך שווה את המאמץ.

3. נכון שחשוב לכתוב קורות חיים ממוקדי מטרה ולא ארוכים אך, חוסר פירוט לגביי התפקידים שביצעת או פרטים רלוונטיים אחרים, עשויים לפגוע בך מאוד. אין זה מספיק שתכתבי רק את "טייטל" התפקיד שלך, הרי "מנהלת מכירות" בחברה אחת אינה בהכרח עושה את אותו התפקיד אשר "מנהלת מכירות" עושה בחברה אחרת. חשוב שמי שיקרא את קורות החיים שלך ידע בדיוק מה עשית ובמה את טובה.

4. ומנגד יש את אלו שמפרטים יתר על המידה ויוצרים עומס רב. זכרי שאת אמורה  לגרום לקורא לרצות לקרוא את המסמך שלך ולא לעייף אותו בדרך. מעבר לכך, השאירי לקורא מקום לסקרנות על מנת שיזמן אותך  להמשך תהליך. הקפידי להיות תמציתית וממוקדת.

5. אורך קורות החיים שלך אמור להיות עמוד אחד אך, לא תמיד זה אפשרי! רצוי מאוד שתצליחי להכניס אתכל המידע החשוב לעמוד אחד כיוון שסביר להניח ששאר העמודים פשוט לא יקראו. מעבר לכך הרבה מן המראיינים מדפיסים את קורות החיים ולא תמיד שמים לב שיש המשך לעמוד הראשון. אם לא הצלחת לצמצם את קורות החיים לכדיי עמוד, הקפידי כי המידע החשוב והחיוני לתפקיד שבו את מעוניינת יופיע בעמוד הראשון. זכרי שלא תמיד זה רלוונטי לציין את כל מקומות העבודה הקודמים שלך. (למשל אם יש לך ניסיון תעסוקתי של למעלה 20 שנה לא בטוח שיהיה כדאי שתצייני את העבודה הזמנית שעשית לאחר הצבא).

6. נסעת לטיול? יצאת לחופשת לידה ארוכה? סתם החלטת לא לעבוד תקופה? נוצרו לכם "חורים" בקורות החיים. ישנן מספר טכניקות "לטשטש" את הפערים הללו וכל זאת מבלי לשקר, יש לבחון כל מקרה לגופו של עניין (אני מאוד  ממליצה שלא לשקר בקורות החיים!!! אבל זה כבר לפוסט אחר).

7. חוסר יציבות, זהו אחד הפרמטרים הראשונים שבודק המגייס כאשר הוא בוחן את קורות החיים שלך, הרי כל מעסיק רוצה עובד שיישאר אצלו לטווח הארוך. אם יצא לך לדלג בין עבודות או לעבוד רק תקופות קצרות במקומות עבודה שונים, כדאי שקורות החיים יסבירו למה. אם עבדת במשרה זמנית צייני זאת, אם זאת הייתה משרה נוחה כל עוד למדת, צייני זאת. אם עבדת פרק זמן מאוד קצר, ייתכן שלא רצוי שתרשמי זאת בכלל. רצוי שלא לכתוב בקורות החיים את זמן העסקה בחודשים אלא בשנים.

8. ייתכן ועסקת במהלך חייך במספר רב של תחומים, בעינייך הדבר מעיד עלייך כי הינך בעלת כישורים רבים – ואת צודקת. בעיני המגייס הדבר עשוי להתפרש דווקא כחיסרון, ומדוע? המעבר בין תחום לתחום עשוי להתפרש שוב כחוסר יציבות, הקפיצות הללו עשויות לרמז שאינך יודעת מהו בדיוק כיוונך המקצועי. חשוב למצוא את ה"חוט" המקשר בכל התחומים בהם עסקת, זה שמחבר אותך גם אל אותו תחום שבו את חפצה כעת, אם תציגי זאת נכון, תוכלי להעביר למגייס את המסר שריבוי התחומים שלך הוא אכן יתרון עבורו.

9. אי סדר עיצובי– סדר במסמך חשוב לא רק לאסתטיקה אלא  גם  תורם למיקוד הקורא והסטתו לדברים החשובים לך. הקפידי על גופן אחיד, רווח קבוע בין פסקאות, תחילת שורות אחידה והדגשת פרטים חשובים בבולד.

10. ישנם אנשים שמרגישים כי קורות החיים אינם מספרים מספיק אודותיהם ואז הם בוחרים להכניס מידע שאינו רלוונטי. מהו מידע כזה? למשל, שם חיית המחמד שלך או אפילו שם בית הספר היסודי שבו למדת (כן, כבר נתקלתי גם בזה). מידע לא רלוונטי הוא מידע שלא חשוב למגייס לדעת על מנת לקבל אותך/לא לקבל אותך לתפקיד.  אם זאת, כן  חשוב שתקפידי על אמירה אישית בקורות החיים שלך. אמירה אישית יכולה להתבטא בציטוט קצר (!) של האני מאמין שלך או בעיצוב מיוחד שתעשי למסמך או כל כיוון יצירתי אחר.

לסיכום, קורות החיים שלך הם הרושם הראשוני שתיצרי בעיני המעסיק, ייתכן ולא תזכי שוב להזדמנות כזו, בדקי היטב את מסמך קורות החיים שלך לפני שאת שולחת אותם.
אני כאן עבורך! שיהיה בהצלחה!
ענבל זאב – נאור
אימון, ייעוץ וליווי למחפשי עבודה.


2 תגובות on “כתיבת קורות חיים- 10 טעויות נפוצות”

  1. שירה הגיב:

    היי, האם אפשר להתייעץ איתך באופן אישי-באימייל בעניין שאלה נוספת הקשורה לראיונות עבודה?
    אם כן, אשמח לדעת כיצד.

  2. מאמר מעולה! באמת מדובר בטעויות שחוזרות על עצמן בקורות חיים של מועמדים רבים במיוחד עניין הסדר הכרונולוגי ההפוך של הניסיון התעסוקתי.
    עוד טעות נפוצה זה שלא מציינים בקו"ח פרטי התקשרות. שימו לב!!
    בהצלחה!


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s