את נשואה? יש לך ילדים?

Sivan Steinberg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כתבה: סיון שטינברג – פליישר

 

את נשואה? יש לך ילדים?  שואל המראיין במקום העבודה.

את יושבת במתח, עוקבת אחר מחוג השעון שבחדר ההמתנה, מחכה לתורך להיכנס לראיון העבודה והמחשבות בראשך מתרוצצות…

מעניין איך יהיה המראיין…. אמממ… מה אגיד אם ישאל על מהן ציפיות השכר שלי… אוף הייתי צריכה ללבוש את החולצה המכופתרת הכחולה…

המחשבות נקטעות באחת כאשר המזכירה אומרת שאת יכולה להיכנס.

מולך יושב מראיין מעונב, מרווח כולו בכיסא המנהלים שלוומתחילות להישאל השאלות הרגילות  אך הפעם בקצב מסחרר – כמה זמן את עובדת בתחום? מדוע עזבת את מקום העבודה האחרון? איך לדעתך את יכולה לתרום לארגון? את נשואה? מתכננים ילדים?

וואו לשתי השאלות האחרונות ממש לא ציפית!

את נעה באי נוחות בכיסא לא יודעת ממש מה להשיב, את בחודש השלישי להריונך.

לאחר מחשבה זריזה ומתוך אמונה בכישורים וביכולות שלך לבצע את התפקיד, את מחליטה להיות פתוחה ואמיתית ולספר למראיין כי את בחודש השלישי להריונך.

פניו של המראיין מרצינות ולפתע אומר כי הוא אמנם התרשם מכישוריך המקצועיים, אך הם לא מקבלים נשים בהריון לעבודה וכי את מוזמנת לנסות שוב לאחר שתלדי.

נשמע דמיוני?

בפסק דין ס"ע 29660-09-10 חן סבג נ' עיריית בני ברק, מחסני כמעט חינם ושופרסל ביג, בית הדין לעבודה קבע כי שלוש החברות הפלו את חן כאשר סירבו לקבלה לעבודה לאחר שדיווחה כי היא בחודש השלישי להריונה (חן הקליטה את המראיינים) ומכוח חוק שוויון הזדמנויות הורה בית הדין לעבודה לשלושת החברות לפצות את חן בסך כולל של 150,000 ₪ בצירוף 30,000 ₪ בגין עוגמת נפש.

לפעמים המציאות עולה על כל דמיון.

סעיף 2 לחוק שוויון הזדמנויות במקום העבודה אשר בזכותו חן סבג קיבלה את הפיצוי, קובע כי בעת קבלה לעבודה מעסיק לא יפלה מועמדים לעבודה על רקע מינם, נטייתם המינית, מעמדם האישי, הריון, טיפולי פוריות, היותם הורים, גילם, גזעם, דתם, לאומיותם, ארץ מוצאם, השקפתם, מפלגתם או שירותם במילואים.

הסעיף גם תקף לעובדים בשורות המעסיק.

עוד קובע החוק כי מעסיק המפר את החוק יהא חייב לפצות את המועמד לעבודה או העובד בפיצוי כספי ללא הוכחת נזק לפי שיקול דעת בית הדין לעבודה.

בפסקי דין רבים כמו בפסק דין סבג, בתי הדין לעבודה פסקו פיצויים בסכומים גבוהים למועמדי עבודה שהופלו בעת הקבלה לעבודה בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות.

על כן, אאחל לך הצלחה רבה בראיון העבודה הבא וזכרי כי אסור להפלות אותך על רקע מינך, הריונך, היותך אמא, גילך, מוצאך, דתך, לא בעת ראיון העבודה ולא במהלך העבודה עצמה.

במידה ונפגעו זכויותיך המפורטות במאמר ו/או זכויות נוספות, אני ממליצה לך בחום להיוועץ בעו"ד הבקיא בתחום דיני העבודה.

 

כותבת המאמר: סיון שטינברג – פליישר, עורכת דין ומגשרת לדיני עבודה, הלוחמת למען זכויות נשים בעבודה. טל' ליצירת קשר: 077-4000008, מייל: stainberg.adv@gmail.com.

קישור לדף המשרד בפייסבוק

  • אין האמור לעיל מהווה תחליף לייעוץ משפטי בדיני עבודה בכל עניין הנוגע לדיני עבודה או לזכויות עובדים. הסתמכות על המידע כאן הינה באחריות הקורא בלבד.

One Comment on “את נשואה? יש לך ילדים?”

  1. greentul הגיב:

    מצד שני, לפחות נשים זוכות שישאלו אותן את השאלות האלה. לגבי גברים – פשוט לוקחים כמובן מאליו שהם לא יראו את המשפחה שלהם, יעבדו את מאוחר ויהיו זמינים יום ולילה, זה לא רלוונטי אם עומד להיות להם ילד כי הם לא יקבלו חופשת לידה (אפילו לא שבוע חופש!) ולא "משרת אם". בין אם יש להם ילדים או לא.

    זה בטח לא נחמה לאף אחת שלא קיבלו אותה לעבודה בגלל שהפכה לאימא, אבל לפעמים אני לא יודע מה יותר גרוע – האפליה של הנשים במקומות העבודה, או ההדרה הנורמטיבית הזו של אבות מתוך המשפחה.

    מאחל בהצלחה לכולם!


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s