ללדת ילד לא שלך

EinavEshcol

מאת: עינב אשכול.

מאז שהפכתי לאימא לפני כ- 15 שנה אני מתמודדת, כמו מרבית חברותיי, עם המתח הבלתי ניתן לפיתרון בין הרצון להעניק לילדי את מירב ההשקעה ותשומת הלב, לבין הצורך בפרנסה והרצון במימוש עצמי, בעניין ובאתגר מקצועי.

לאורך כל השנים הללו, אני פוגשת אימהות רבות ולמרות השוני בתפיסות האמהות שלנו, לכולנו מכנה משותף אחד מרכזי – אנחנו לא יכולות לראות את חיינו ללא ילדינו. מנוסות יותר או פחות, מקטרות יותר או פחות, רואות באמהות את מרכז חיינו או לא – בסופו של יום, האמהות שלנו הינה חלק בלתי נפרד מהווייתנו ומזהותנו.

קחו לרגע אוויר ודמיינו את חייכן ללא הזאטוטים שלכן…. משתק? בלתי נתפס, לא?

אבל יש נשים שאימהות בדרך הטבעית וה"פשוטה" אינה אפשרית עבורן והן נאלצות בעל כורחן לפנות לחלופות אחרות כדי להגשים את חלום האמהות. נשים אלו עוברות מדורי גיהינום בטיפולים רפואיים ממושכים, במאבקים בירוקרטיים מתישים, בטלטלות רגשיות קשות ובחיפוש מתמיד אחר הנתיב שיגרום לנס שלהן להתרחש. להפוך לאימא.

לפני כמה שנים, פנתה אלי חברה וסיפרה לי שהיא ובעלה מנסים כבר שנים להרות ללא הצלחה ונאלצים לפנות לתהליך פונדקאות. היא ביקשה שאסייע להם לאתר אישה אשר תרצה ותתאים לשמש להם כפונדקאית. כך נחשפתי לעולם הפונדקאות.

פונדקאות זהו תהליך שבו אישה בוחרת להרות וללדת תינוק שאינו שלה. הפונדקאית נושאת ברחמה את תינוקם הביולוגי של זוג שאינו יכול להיכנס להריון או להחזיק הריון מטעמים רפואיים שונים.

מעבר לתשלום הגבוה שהפונדקאית מקבלת בעבור התהליך (בישראל התשלום הוא מן הגבוהים ביותר מבין כל המדינות בהן פונדקאות מוסדרת בחוק), היא זוכה לתגמול רגשי ייחודי ומשמעותי. היא זוכה לחוויה מלאת עוצמה ולתחושת נתינה שמעטים זוכים לה. היא מגשימה לאנשים חלומות ונותנת להם תקווה לאושר גדול. היא עושה ניסים. היא מעניקה חיים.

תהליך הפונדקאות אמנם מעצים וממלא עד מאד, אך הוא גם ארוך ומורכב. הוא כרוך באחריות רבה ובהבנה הבלתי נתפסת כמעט שבגופך גדל תינוק שאינו שלך. הוא עלול לכלול קשיים בהתמודדות עם סביבה שלא תמיד מבינה ותומכת, עם בורות של אנשים ועם שאלות חודרניות. הוא כרוך ביצירה ובניהול של מערכת יחסים עם זוג אנשים שאושרם תלוי בך במידה רבה.

לתפיסתי, על מנת להתמודד עם כל מה שטומן בחובו תהליך מורכב זה, יש ערך רב לליווי של התהליך על ידי מי שאינו מעורב רגשית ויכול לגשר ולפשר באופן אובייקטיבי במקרה של מחלוקות כמו גם לתמוך ולחזק בעת הצורך.

הפונדקאות בארץ חוקית כבר למעלה מ- 18 שנה. במהלך השנים נולדו מאות תינוקות בתהליכי פונדקאות.

במשרד הבריאות מתכנסת מדי שבוע, וועדה מיוחדת, שתפקידה לאשר זוגות ונשים הפונים לפונדקאות ולוודא שהתהליך נעשה בצורה חוקית ומבוקרת. החוק והוועדה קבעו רשימה של קריטריונים שנשים המעוניינות לשמש כפונדקאיות נדרשות לעמוד בהן, כאשר העיקריים שבהם:

·        גיל 22-38

·        ילדה לפחות ילד אחד ולא עברה יותר מ- 3 לידות.

·        עברה הריונות תקינים ולידות תקינות ובמועד.

·        לא עברה יותר מניתוח קיסרי אחד.

·        בריאה בגופה ובנפשה.

הפונדקאיות ממשיכות לנהל את אורחות חייהן הרגילים, בהתאמה להיותן בהיריון כמובן (קיים איסור על שתיית אלכוהול, עישון וכדומה). הן אינן מחויבות לחשוף את היותן פונדקאיות, אם אינן מעוניינות בכך.

שמי עינב אשכול, אני עורכת דין ומגשרת ומזה מספר שנים אני מלווה זוגות ופונדקאיות בתהליכי פונדקאות.

אם את רואה עצמך כמתאימה לשמש כפונדקאית או חושבת על חברה / מכרה שהייתה רוצה ויכולה לשמש כפונדקאית (ואשר עונה על הדרישות שלעיל), אם את רוצה לעזור בפלא הזה של יצירת חיים ולזכות בחוויה של פעם בחיים, אם את מעוניינת במקפצה כלכלית עבור עצמך ועבור משפחתך, אשמח מאד אם תפני אלי.

התהליך כולו נעשה על פי חוק כמובן ובאופן מקצועי והפניה אלי היא דיסקרטית לחלוטין ולא כרוכה בכל התחייבות.

על-מנת לקבל פרטים נוספים, לשמוע, לשאול ולהבין עוד על תהליך הפונדקאות, את מוזמנת לפנות אלי במייל einaveshkol@gmail.com או בנייד 052-3247050.

יש פרטים נוספים ואפשרות להגשת מועמדות כאן: https://www.jobs4mom.co.il/Jobs/JobDetails.aspx?id=9056להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s